Gründliche Nachricht von der Käyserlichen Freyen und des H. Römis. Reichs Stadt Lübeck welche denen Einheimischen und Fremden ausunverwerfflichen Documenten mit aufrichtiger Feder ertheilet wird

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1713 Miejsce publikacji: Lübeck Autor:
  • Melle, Jacob von
Illustracje: 1 Strony: [ 12 ]; 278; [ 4 ] Sygnatura: 91456 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Niemcy - historia miast - Lubeka
  • Lubeka - historia miasta
  • Melle, Jacob von (1659-1743)
Data dodania: 05.04.2019

Wydane w 1713 roku w Lubece (niem. Lübeck) dzieło Jacoba von Melle (1659-1743) - niemieckiego luterańskiego teologa, uniwersalisty i polihistora. Publikacja określana mianem sztandarowego dzieła Jacoba von Melle, któremu oddał się z wielkim zaangażowaniem i pasją przedstawia rys historyczny i gruntowny opis Lubeki - rodzinnego miasta autora, pierwszego niemieckiego miasta portowego nad Bałtykiem. Niespełna trzystustronicowy dokument opisuje historię i rozwój miasta od czasów jego założenia przez Adolfa II Holsztyńskiego (1128-1164) po czasy współczesne autorowi opracowania, prezentując m.in. informacje związane z położeniem i historycznymi granicami, pochodzeniem nazwy miejscowości, nadaniem praw miejskich, historię kształtowania się i struktury władz miejskich, opis mieszkańców i postaci zasłużonych w historii miasta, instytucji publicznych, szkół, bibliotek, szpitali, kościołów i klasztorów, historię herbu i pieczęci miejskiej, lubeckich monet, prawa lubeckiego, które od XIII wieku stanowiło wzór prawno-organizacyjny dla wielu miast, nadawania specjalnych przywilejów etc.