Gründliche Erörterung etzlicher schwerer Theologischer Fragen Bey unterschiedenen Stücken Der Christlichen Lehre...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1651 Miejsce publikacji: Königsberg Autor:
  • Dreier, Christian
Strony: [49] K., 778, [2] Sygnatura: Pol.7.II.5059 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Dreier, Christian (1610-1688)
  • Pismo Święte
  • Wiara - rozważania - 17 w.
  • Rozprawa naukowa - 17 w.
  • Druk teologiczny - 17 w.
Data dodania: 06.12.2013

Rozprawa teologiczna autorstwa Christiana Dreier’a (1610-1688) - luterańskiego teologa, wykładowcy na królewieckiej Albertynie i kaznodziei na dworze księcia pruskiego. Dotyczy zagadnień związanych z Pismem Świętym, Trójcą Św., osobą Chrystusa, obrazem Boga w pierwszym człowieku, grzechem pierworodnym, nawróceniem, usprawiedliwieniem w ujęciu teologicznym oraz dobrymi uczynkami, Eucharystią oraz apostolskim symbolem wiary, zwanym potocznie „Składem apostolskim” lub „Wierzę w Boga”. Jednocześnie w rozprawie tej Dreier wytyka niektórym z królewieckich teologów błędy doktrynalne, stając się stroną w tzw. sporze synkretycznym, czyli konflikcie między zwolennikami dwóch odłamów luteranizmu – irenistami i zelotami. Przed kartą tytułową rękopiśmienne zapiski, w tekście liczne marginalia. Dawna sygnatura druku: U.5. Zewnętrzne oznaczenia: DT. Typ oprawy – biały pergamin; okładzina – tektura; niewielkie zagniecenia/ubytki/przedarcia; niewielkie ubytki spowodowane przez owady. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.