Grenzland. Blätter eines Jahrbuches der deutschen Arbeit im Osten, 1922

Typ: Czasopismo Rok publikacji: 1922 Miejsce publikacji: Königsberg Sygnatura: 012381 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Czasopisma niemieckie - 20 w.
  • Republika Weimarska - historia
Data dodania: 16.12.2015

Miesięcznik niemiecki, wydawany w dobie Republiki Weimarskiej. Celem periodyku było umacnianie niemieckich wpływów na „terenach granicznych” (Grenzland), do których zaliczano zarówno ziemie odłączone od Niemiec na mocy traktatu wersalskiego, np. Okręg Kłajpedy czy część Górnego Śląska, jak i obszary pozostałe przy Niemczech, ale „zagrożone” wskutek licznej obecności  przedstawicieli innej nacji, jak np. Prusy Wschodnie. W ten zawoalowany sposób czasopismo realizowało ideę „parcia na Wschód” („Drang nach Osten”). Czasopismo ukazywało się w Królewcu. W każdym z numerów oprócz reklam zamieszczono ciekawe fotografie i obrazy (m.in. w zeszycie 1 -  dzieło niemieckiego malarza, grafika i pisarza Roberta Budzinskiego; w zeszycie 2 - "Ora et labora" (módl się i pracuj) malarza Otto Heicherta etc.). Biblioteka Elbląska w swoich zasobach posiada kilka zeszytów (1,2, 5, 6, 7) z roku 1922.