Grądki majątek Groß Thierbach najstarszy wizerunek – zdjęcie mapy

Typ: DŻS Rok publikacji: XIX w. Miejsce publikacji: b. m. Strony: 1 K. Sygnatura: DŻS - fotografie biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Fotografia - 20 w.
  • Grądki, wieś w gminie Godkowo
  • Biblioteka Elbląska im. C. Norwida
Data dodania: 05.04.2020

Wśród zbioru Dokumentów Życia Społecznego jakie posiadamy, znajduje się kolekcja zdjęć przedstawiających fragmenty map i szkiców miejscowości lub dawnych majątków ziemskich, wybitnych rodów niemieckich. Jedną z tych wsi, są Grądki w obecnej gminie Godkowo, na mapie widnieje tam majątek Groß Thierbach. Z majątkami czy siedzibami rodów związane powstające w nich dwory lub pałace. Te otaczane były przed zgiełkiem dnia codziennego pięknymi parkami. Dla miejscowości Grądki posiadamy aż 4 zdjęcia z obiektami topograficznymi. Najstarszy fragment mapy ze wsią widzicie obok, w internecie, umieściliśmy wizerunek młodszej mapy, późniejszy szkic miejscowości oraz ten najmłodszy ze szkiców. W majątku istniał dwór oraz park dworski z połowy XIX wieku. Poszczególne zdjęcia kolekcji, którą posiada Biblioteka Elbląska, poza jednym wyjątkiem, można obejrzeć po wpisaniu do Wortala Historycznego hasła – „majątek”.