Gotthold Ephraim Lessing vermischte Schriften. Erster Theil

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1771 Miejsce publikacji: Berlin Autor:
  • Lessing, Gotthold Ephraim
Strony: [ 4 ]; 396 Sygnatura: 92642/1 biblioteka cyfrowa link Języki: grc, lat, ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Lessing, Gotthold Ephraim - epigramaty i pieśni
  • Catullus, Gaius Valerius
  • Martialis, Marcus Valerius
  • Priapea
  • Lessing, Gotthold Ephraim (1729-1781)
Data dodania: 29.03.2021

Gotthold Ephraim Lessing vermischte Schriften (pol. Pisma różne Gottholda Ephraima Lessinga) - część pierwsza publikacji, wydanej w 1771 roku w Berlinie, zawierającej zbiór epigramów i pieśni niemieckiego estetyka, pisarza, krytyka i teoretyka literackiego epoki oświecenia, reformatora teatru niemieckiego i jednego z najważniejszych autorów dramatycznych Gottholda Ephraima Lessinga (1729-1781). Niniejsza część zawiera zbiór niemal dwustu epigramów i kilkudziesięciu pieśni. Opracowanie uzupełniają: obszerny opis wraz z komentarzami o epigramatach, informacje o kilku najwybitniejszych epigramatykach, wśród których autor wyróżnia, m.in. pochodzącego z Werony, poetę Gaiusa Valeriusa Catullusa (urodzony pomiędzy 87 a 82 p.n.e., zmarł nie wcześniej niż w 54 p.n.e. i nie później niż w 32 p.n.e.) czy łacińskiego poetę, autora 15 ksiąg epigramatów - Marcusa Valeriusa Martialisa, którego data urodzin i śmierci pozostaje niepewna; urodził się w latach 38-41 n.e., zmarł najpóźniej w r. 104 n.e. Odrębne rozdziały poświęcone zostały krótkim epigramatom, o mniej lub bardziej obscenicznej treści, poświęcone w starożytności bogu Priapowi tzw. Priapea oraz antologii greckich epigramatów.