Gottes deß Allerhöchsten Rach und Urtheil, Das ist kurtze erzelung von den verlauffnen Händlen und jetzigem Zustandt der Cron ..

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1589 Miejsce publikacji: [S.l.] Strony: [15] K. Sygnatura: Pol.6.II.390 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Guise, Henryk de (1549-1588)
  • Francja - historia - 16 w.
  • Wojny religijne hugenockie, 1562-1598
  • Druk teologiczny - 16 w.
  • Henryk IV (1553-1610), król Francji
Data dodania: 13.10.2014

Druk dotyczy sytuacji we Francji, w której w tym czasie narastał konflikt między hugenotami – francuskimi wyznawcami kalwinizmu a katolikami. Hugenotom przewodził król Nawarry, od 1589 r. król Francji – Henryk IV, zaś francuskim katolikom, zrzeszonym w Lidze Katolickiej przy wsparciu Hiszpanii i papiestwa, ród Gwizjuszy. Autor druku sympatyzuje ze stroną hugenocką, podkreślając jej legitymizację jako stronnictwa, na którego czele stoi dom królewski, katolików określając jako tkwiących w zabobonach i przesądach, zaś ich przywódcę – Henryka de Guide, zwanego „Pokiereszowanym”, jednego z inicjatorów rzezi hugenotów w „Noc św. Bartłomieja” jako pozbawionego honoru. Autor usprawiedliwia też mord dokonany 23 grudnia 1588 na zlecenie króla na Henryku de Guise i jego bracie, tłumacząc go ich wichrzycielstwem i niebezpieczeństwem, jakie stwarzali dla korony francuskiej. W tekście ozdobniki drukarskie: inicjał, winiety. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.6.II.372- Pol.6.II.391. Format bibliograficzny: 4º. Pieczątki: 1, 7, 10, 11, 20. Dawne sygnatury: L.1, J.1.Miscel2. Inne znaki własnościowe: No.33 Pol.6.II.380 Francofurti ...Ao 89. Zewnętrzne oznaczenia: DT, DS. Krawędzie przycięte – nakrapiane ; typ oprawy (materiał) – biały pergamin (oprawa z japem) ; okładzina – tektura ; wiązania skórzane ; okładka częściowo oddzielona od bloku ; średnie deformacje średnie zabrudzenia ; znaczne zacieki / zaplamienia ; widoczny niewielki foxing ; niektóre druki są zbrązowiałe ; znaczny stopień zainfekowania mikroorganizmami. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.