Gołutowo majątek Günthersdorf – zdjęcie mapy

Typ: DŻS Rok publikacji: XX w. Miejsce publikacji: b. m. Strony: 1 K. Sygnatura: DŻS - fotografie biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Fotografia - 20 w.
  • Gołutowo, wieś niesołecka w gminie Rychliki
  • Biblioteka Elbląska im. C. Norwida
Data dodania: 05.04.2020

Do naszej kolekcji zdjęć z fragmentami niemieckich map, na których widać majątki z zabytkowymi zabudowaniami znanych lub mniej znanych niemieckich rodów. Należy również to przedstawiające wieś Gołutowo z majątkiem Günthersdorf. Obecnie jest to wieś niesołecka, w gminie Rychliki. Miejscowość pierwszy raz pojawiła się w dokumentach w 1347 roku, określana była wówczas jako pruska osada. W dniu 18 czerwca 1364 roku wielki mistrz Winrich von Kniprode wystawił w Przemarku koło Starego Dzierzgonia dokument lokacyjny. Przekazywał w nim w lenno 6 łanów niejakiemu Ginterowi i jego rodzinie. Nazwa wsi została zatem zaczerpnięta od imienia zasadźcy. W 1870 roku pojawia się nazwisko niejakiego Kempera – posiadacza ziemskiego. W wyniku reformy terytorialnej od 1 października 1929 roku Gołutowo było gminą ziemską, w której skład weszły dotychczasowe tzw. gminy majątkowe: Dziśnity i Liściec. W 1930 roku dobra w Gołutowie zostały przejęte przez Arthura Gehrea, który wykupił je od Heinricha Lassena. Wśród późniejszych właścicieli wymienia się doktora Heinricha Stuhma i Martina Lassena. Po zakończeniu II wojny światowej majątek upaństwowiono. Utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne (PGR), które funkcjonowało do lat 90. XX wieku a sam PGR był przysłowiowym oczkiem w głowie lokalnych powiatowych działaczy partyjnych. Dziś po majątku został dworek pochodzący prawdopodobnie z 2. połowy XIX lub początku XX wieku oraz park dworski z połowy XIX w. Zdjęcia innych map poza jedną (Anglity) z okolicznymi pruskimi majątkami znajdziecie na naszym Wortalu po wpisaniu hasła – „majątek”.