Głaz z pamiątkową tablicą (Nowy Dwór Gdański) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1996 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [3] K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: ger, pol Hasła kluczowe:
  • Pomniki i obeliski w Polsce
  • Głaz pamiątkowy w Nowym Dworze Gdańskim
  • Tablice pamiątkowe w Polsce
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
Data dodania: 28.09.2017

Głaz z czerwonego marmuru o wymiarach 96 x 105 x 15 cm, położony na betonowej podstawie, upamiętnia normalizację stosunków polsko-niemieckich. Stanowi wyraz oddania czci zmarłym spoczywającym na cmentarzu, na terenie którego odsłonięto tablicę. Upamiętnienie usytuowane na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego, zamienionego w latach 60tych w park miejski (od strony ulicy Michała Drzymały). Odsłonięcie głazu z tablicą nastąpiło w czerwcu 1996 roku w czasie obchodów Dni Żuław zorganizowanych przez byłych i obecnych mieszkańców Nowego Dworu. Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, kolorowe zdjęcie, wymiary, opis historyczny oraz literaturę źródłową. Plany wykonał - Dariusz Barton, tekst oraz zdjęcia - Maria Gawryluk. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.