G.J. Zollikofers […] Predigten, nach seinem Tode herausgegeben. Zweyter Band, enthaltend christliche Fest- und Communion-Predigten

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1788 Miejsce publikacji: Leipzig Autor:
  • Zollikofer, Georg Joachim
Strony: [ 4 ]; 292 Sygnatura: 92615/2 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk -18 w.
  • Literatura niemieckojęzyczna - kazania - 18 w.
  • Kazania na uroczystości i święta liturgiczne - 18 w.
  • Liturgia chrześcijańska - kazania - 18 w.
  • Teologia oświecenia
  • Zollikofer, Georg Joachim (1730-1788)
Data dodania: 12.05.2021

Tom drugi (Lipsk, 1788) publikacji, zawierającej zbiór kazań, autorstwa szwajcarskiego teologa ewangelicko-reformowanego, twórcy pieśni kościelnych, pastora i popularyzatora teologii oświecenia Georga Joachima Zollikofera (1730-1788). Dokument, jak wskazuje karta tytułowa wydany został już po śmierci autora. Tom zawiera 20 kazań, przygotowanych na okoliczność różnych uroczystości oraz świąt liturgicznych i kościelnych (Wielkanoc, Wniebowstąpienie Pańskie, Zielone Świątki, Wieczerza Pańska, Święto Reformacji), służących nauczaniu i przekazywaniu treści religijnych, zgodnie z ideami teologii oświecenia, które przyniosły udoskonalenie i odnowę nauczania kościelnego, negację pobożności dewocyjnej, płytkiego moralizatorstwa, ciemnoty i zabobonów, akceptację tolerancji religijnej oraz przyczyniły się do większego otwarcia na Pismo Święte. Kazania, których podstawę stanowi każdorazowo fragment Biblii, poruszają w niniejszej części, takie zagadnienia jak, m.in.: radość z powodu Wniebowstąpienia Jezusa (Freude über die Auferstehung Jesu); obietnice Jezusa co do przyszłego życia (Die tröstliche Versicherung Jesu von dem zukünftigen Leben); Komunia Święta jako posiłek upamiętniający Jezusa (Das heilige Abendmahl ein Gedächtnissmahl Jesu); znaczenie obchodzenia pamiątki Jezusa w Komunii Świętej (Die Wichtigkeit der Feyer des Andenkens Jesu im heiligen Abendmahl); Jezus pomocnikiem wszystkich, którzy potrzebują pomocy (Jesus der Helfer aller Hülfbedürftigen); zasady tolerancji (Einige Grundsätze der Toleranz) etc. Kazania Zollikofera cieszyły się wielką popularnością. Do grona jego słuchaczy należał m.in. hellenista, arabista i znawca kultury Cesarstwa Bizantyjskiego Johann Jacob Reiske (1716 -1774), który tak o nim napisał: "żeby wszyscy nauczyciele chrześcijan chcieliby być tak przyjaźnie do ludzi nastawieni jak Zollikofer”. O jego sławie świadczy również fakt, że wiele osób przebywających w Lipsku chciało się z nim spotkać. Do ich grona należał francuski pisarz i filozof Denis Diderot (1713-1784) , który w 1773 roku spotkał się z nim w przerwie podczas podróży do Sankt Petersburga.