G.J. Zollikofers […] Predigten, nach seinem Tode herausgegeben. Sechster Band, enthaltend Bußpredigten, und Predigten zur Betrachtung der Größe Gottes in den Werken der Natur und Regierung der Welt

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1789 Miejsce publikacji: Frankfurt,Leipzig Autor:
  • Zollikofer, Georg Joachim
Strony: [ 6 ]; 338 Sygnatura: 92615/6 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Literatura niemieckojęzyczna - kazania - 18 w.
  • Liturgia chrześcijańska - kazania - 18 w.
  • Kazania pokutne - 18 w.
  • Teologia oświecenia
  • Zollikofer, Georg Joachim (1730-1788)
Data dodania: 13.05.2021

Tom szósty (Lipsk, Frankfurt; 1789) publikacji, zawierającej zbiór kazań, autorstwa szwajcarskiego teologa ewangelicko-reformowanego, twórcy pieśni kościelnych, pastora i popularyzatora teologii oświecenia Georga Joachima Zollikofera (1730-1788). Dokument, jak wskazuje karta tytułowa wydany został już po śmierci autora. Tom zawiera 22 kazania, służące nauczaniu i przekazywaniu treści religijnych, zgodnie z  ideami teologii oświecenia, które przyniosły udoskonalenie i odnowę nauczania kościelnego, negację pobożności dewocyjnej, płytkiego moralizatorstwa, ciemnoty i zabobonów, akceptację tolerancji religijnej oraz przyczyniły się do większego otwarcia na Pismo Święte. W niniejszym zbiorze kazań, których podstawę stanowi każdorazowo fragment Biblii, znajduje się 14 kazań pokutnych (Bußpredigten) oraz 8 kazań, mających służyć osobistej kontemplacji wielkości Boga w dziełach natury i władaniu światem. W swych rozważaniach pokutnych Zollikofer porusza m.in. kwestie pokuty i nawrócenia; zagadnienie grzechu i żalu za grzechy; konieczność poprawy; ostrożności i ostrzeżenia przed zwodniczością grzechu; pokory jako sposobu na uzdrowienie etc. Druga grupa kazań stanowi z kolei swoisty przewodnik do kontemplacji dzieł Boga na ziemi. Kazania Zollikofera cieszyły się wielką popularnością. Do grona jego słuchaczy należał m.in. hellenista, arabista i znawca kultury Cesarstwa Bizantyjskiego Johann Jacob Reiske (1716 -1774), który tak o nim napisał: "żeby wszyscy nauczyciele chrześcijan chcieliby być tak przyjaźnie do ludzi nastawieni jak Zollikofer”. O jego sławie świadczy również fakt, że wiele osób przebywających w Lipsku chciało się z nim spotkać. Do ich grona należał francuski pisarz i filozof Denis Diderot (1713-1784), który w 1773 roku spotkał się z nim w przerwie podczas podróży do Sankt Petersburga. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. 92615/2-92615/6.