Gisiel majątek Geißeln – zdjęcie mapy

Typ: DŻS Rok publikacji: b. r. Miejsce publikacji: b. m. Strony: 1 K. Sygnatura: DŻS - fotografie biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Fotografia - 20 w.
  • Gisiel, wieś w gminie Stary Dzierzgoń
  • Biblioteka Elbląska im. C. Norwida
Data dodania: 05.04.2020

Miejscowość Gisiel znajdująca się obecnie w województwie pomorskim, w gminie Stary Dzierzgoń, w latach 1975–1998 administracyjnie należała do województwa elbląskiego. Stad jej obecność w zbiorach Dokumentów Życia Społecznego Biblioteki Elbląskiej. Widoczna jest obok na zdjęciu niemieckiej mapy przedstawiającej majątek Geißeln. Wieś wzmiankowana jest w dokumentach już w 1329 roku, jako wieś pruska na 9 włókach. Pierwotna nazwa Gestalieye najprawdopodobniej jest pochodzenia pruskiego. Gisiel w XVII wieku należał do wpływowej, pruskiej rodziny von Reibnitz, której dominującym ośrodkiem były Kiersyty. W 1783 roku nowy właściciel majątku, Hans Christoph von Natzmer zbudował w Gisielu późnobarokowy dwór, nakryty mansardowym dachem obiekt pałacowy znajduje się w rejestrze zabytków. Rezydencja została otoczona parkiem krajobrazowym, a obok zostały wzniesione  zabudowania folwarczne oraz oficyna z końca XIX wieku. Po kilkunastu latach Gisiel powrócił do rodu von Reibnitzów i stopniowo zyskiwał na randze. Po pewnym czasie stał się on główną siedzibą rodową, odsuwając w cień Kiersyty. Obecnie dwór jest w kompletnej ruinie natomiast park (dobrze widoczny na zdjęciu), zachowany jest w dość dobrym stanie, częściowo (od wschodu) pielęgnowany, z rozległym stawem i klarowną kompozycją zieleni wysokiej. Zdjęcia innych fragmentów map, poza Anglitami, z okolicznymi pruskimi majątkami znajdziecie na naszym Wortalu Historycznym Biblioteki Elbląskiej po wpisaniu hasła – „majątek”.