Gimnazjum Polskie w Kwidzynie 1937-1977 [ fotografie]

Typ: Fotografia / zdjęcie Rok publikacji: 1977 Miejsce publikacji: Kwidzyn Strony: 2 zdjęcia + karta Sygnatura: DŻS - fotografie biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Gimnazjum Polskie w Kwidzynie
  • Obchody i uroczystości
  • Kwidzyn - historia - 20 w.
  • Fotografie
Data dodania: 20.10.2017

Gimnazjum Polskie w Kwidzynie powstało w 1937 r. Jego powstanie poprzedziły lata starań, a budowę rozpoczęto w 1934 r. Prace budowlane były finansowane ze środków Banku Słowiańskiego w Berlinie i zakończyły się w 1936 r. Był to jeden z najnowocześniejszych budynków szkolnych w Prusach Wschodnich. Edukacja młodzieży stanowiła ważny cel działalności organizacji polskich w Niemczech. Często łączono typowe zadania edukacyjne z wychowaniem patriotycznym. Tylko w ten sposób można było przeciwstawić się germanizacji polskiej młodzieży i wykształcić przyszłe polskie elity w Niemczech. Opiekę nad kształceniem młodzieży sprawował Związek Polskich Towarzystw Szkolnych. Na zdjęciach uwieczniono kartkę okolicznościową, wydaną z okazji 40-lecia istnienia szkoły, z cytatem hymnu (pieśni) szkoły I Liceum Ogólnokształcącego dawnego Polskiego Gimnazjum imienia dr Władysława Gębika: "Przeminęły już wieki a myśmy ostali". Pieśń Kwidzyniaków -  to utwór autorstwa ówczesnego dyrektora Władysława Gębika do muzyki skomponowanej przez Leona Kauczora - ówczesnego nauczyciela w tejże szkole. Na kolejnych zdjęciach fragment wystawy  historii szkoły i Kwidzyna oraz laboratorium języków obcych.