Gewerbevereinsblatt der Provinz Preussen

Typ: Czasopismo Rok publikacji: 1859-1960 Miejsce publikacji: Königsberg Strony: 264; 260; XXX Sygnatura: 010508 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Czasopisma niemieckie – 19 w.
  • Technika - 19 w.
  • Pruskie Towarzystwo Przemysłowe
Data dodania: 10.08.2016

Specjalistyczny niemiecki periodyk (rocznik) wydawany przez Pruskie Towarzystwo Przemysłowe. Pierwszy numer ukazał się w 1846 r. W zbiorach Biblioteki Elbląskiej znajdują się dwa współoprawne roczniki z 1859 r. i 1860 r. (rocznik 1860 – brak strony tytułowej i spisu treści, zamiast niej rękopiśmienna notatka z danymi bibliograficznymi). Rocznik 1859 zawiera przyczynki m. in. na temat właściwości aluminium, banków, produkcji oleju brzozowego i smoły brzozowej, wytwarzania żelaza i stali, królewieckich fabryk, zastosowania gliceryny, produkcji sztucznej wełny, odlewania dzwonów, maszyn do szycia, stali wolframowej. Numer zawiera także nekrolog Roberta Stephensona (1803-1859) oraz sprawozdanie z królewieckiego dobroczynnego bazaru bożonarodzeniowego 1858. W roczniku 1860 artykuły m. in. na temat zastosowania odpadów, materiałów łatwopalnych, jakości i cen mięsa w Królewcu. Numer zawiera także ogłoszenia Towarzystwa. Na końcu skorowidz do pierwszych piętnastu roczników czasopisma (1846 – 1860).

Celem towarzystw przemysłowych było popieranie lokalnego przemysłu i wytwórczości, dbanie o wysoki poziom i estetykę rzemiosła, m. in. za sprawą organizacji wystaw wyrobów rzemieślniczych, a także edukowanie rodzimych producentów w zakresie nowinek technicznych i produkcyjnych poprzez organizację wykładów, prowadzenie szkół zawodowych i bibliotek oraz wydawanie periodyków.