Gestorum...Vladislai IV., Poloniae et Sueciae regis pars 1, 2

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1641 ; 1643 Miejsce publikacji: Gedani Autor:
  • Wassenberg, Eberhard
Illustracje: mapa Strony: 208 ; 257 Sygnatura: Pol.7.II.831/1-2 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Wassenberg, Eberhard (1610-1668)
  • Polska - historia - 17 w.
  • Panegiryk
  • Władysław IV (1595-1648), król Polski
Data dodania: 08.01.2014

Eberhard Wassenberg (1610-1668) - historyk przedstawiający wydarzenia polityczne i osobistości XVII wieku. Wydał w dużym skrócie przebieg zmagań i szturm Smoleńska oraz dzieje monarchy Władysława IV - króla Polski i Szwecji. Dzieło wydane w dwóch tomach. Księga I - poświęcona młodości króla, jego podróżom i prowadzonym działaniom wojennym przeciwko Turkom. Księga II - elekcja na tron Polski, wojny z Moskwą, związki króla z Wilnem. Tekst opatrzony planem i opisem oblężenia Smoleńska z 1611 r. Karty tytułowe obu tomów (autorstwa J. Hermana) bogato zdobione. Ilustracja panegiryczna stanowiła znakomite narzędzie gloryfikacji i uwiecznienie pamięci bohaterów utworów pochwalnych. Dawne sygnatury druku: D.4, F 735. Zewnętrzne oznaczenia: DT, NS. Druk oraz rękopis. Typ oprawy - półpergamin; krawędzie - barwione; obleczenie – biały pergamin orazwielobarwny marmurek; okładzina - tektura; pęknięcie zwięzów między blokiem a oprawą, poluzowanie oprawy, uszkodzenie przegubów; niewielkie przedarcia/ubytki; średnie zacieki/zaplamienia/zażółcenia/zbrązowienia. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu "Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej". Druki współoprawne (klocek introligatorski), sygn. Pol.7.II.831-Pol.7.II.833.