Gesetz-Sammlung für die Königlichen Preussischen Staaten, 1806-1906

Typ: Czasopismo Rok publikacji: 1806-1906 Miejsce publikacji: Berlin Sygnatura: 010186 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Czasopisma niemieckie - 19-20 w.
  • Prusy - prawo
  • Dzienniki Urzędowe Prus Królewskich
Data dodania: 23.09.2011

Kolekcja dzienników urzędowych Prus Królewskich dotyczących prawa. Zbiory ustaw pruskich zawierają akty prawne, ustawy, rozporządzenia, statuty oraz różne wzory druków urzędowych. Druk ukazujący się nieregularnie z ciągłą paginacją w obrębie danego roku. Od XVIII wieku do 1906 roku zbiór określano mianem ”Gesetzsammlung für die Königlichen-Preussischen Staaten”, tj. ”Zbiór Praw dla Państw Królestwa Pruskiego”. Było to związane z tym, iż królestwo Prus było konglomeratem różnych terytoriów o odmiennym statusie prawnym. Od 1907 do 1918 zbiór nazywano ”Gesetzsammlung für Preußen” (Zbiór ustaw pruskich). Nazwa ta przeszła do powszechnego obiegu i była też stosowana w czasach II RP dla określenia miejsca publikacji pruskich aktów prawnych, obowiązujących w b. zaborze pruskim po 1918 roku. Biblioteka Elbląska w swoich zbiorach posiada roczniki z lat 1806–1906 (niekompletne).