Geschichte Masurens. Ein Beitrag zur preußischen Landes- und Kulturgeschichte

Typ: Książka Rok publikacji: 1870 Miejsce publikacji: Danzig Autor:
  • Toeppen, Max
Strony: [20], XXXV, 520 Sygnatura: IV.9 Warmia i Mazury biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Mazury - historia
  • Toeppen, Max (1822-1893)
Data dodania: 01.06.2010

Historia Mazur. Przyczynek do dziejów ziem pruskich i ich kultury, autorstwa M. Toeppen’a, który był wówczas dyrektorem Gimnazjum w Kwidzynie. Druk wydany w gdańskim wydawnictwie Theodora Bertlinga. Specyfiki regionu upatruje autor w izolacji Mazur od reszty Prus (sytuacja ta uległa pewnej zmianie po wybudowaniu odcinka Pruskiej Kolei Wschodniej z Królewca do Ełku), co wpłynęło zarówno na zachowanie pierwotnych cech kultury i obyczajowości, jak i na zapóźnienie gospodarcze tych terenów. Inną charaktersytyczną cechą Mazur jest według Toeppena zderzenie żywiołu niemieckiego ze slowiańskim.