Geschichte des Stuhmer Kreises

Typ: Książka Rok publikacji: 1868 Miejsce publikacji: Thorn Autor:
  • Schmitt, F. W. F
Strony: IV, 258 Sygnatura: 35586 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasło kluczowe:
  • Sztum (powiat) - historia
Data dodania: 07.12.2010

Historia powiatu sztumskiego. Pierwszy rozdział to dzieje tego okręgu od “czasów pogańskich” (do momentu przybycia Zakonu Krzyżackiego), pod panowaniem krzyżackim i polskim (punkt ciężkości stanowią tu wojny polsko-szwedzkie) oraz pruskim. Drugi rozdział traktuje o “historii kulturalnej”, do której zaliczono takie kwestie jak ludność (szlachta i jej poddani, mieszkańcy miast), miasta powiatu, rzemiosło, handel i komunikacja, poczta, obrona przed ogniem i powodziami, obyczaje (m. in. przestępczość, procesy o czary), administracja cywilna i wojskowa, sądownictwo, podatki, reprezentacja polityczna, kościoły i szkoły, klasztory). Ostatni rozdział traktuje o historycznych relacjach odnośnie poszczególnych części składowych powiatu (miasta – Sztum i Dzierzgoń), wsie, dobra ziemskie).