Geschichte des Danziger Stadthaushalts

Typ: Książka Rok publikacji: 1912 Miejsce publikacji: Danzig Autor:
  • Foltz, Max
Strony: 615 Sygnatura: IV.9 Gdańsk biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Gdańsk - polityka fiskalna - 13-19 w.
  • Podatki - historia - 13-19 w.
Data dodania: 20.05.2010

Historia gdańskiego budżetu, autorstwa królewskiego archiwisty Max’a Foltz’a. Omawia źródła dochodów do kasy miejskiej na przestrzeni wieków oraz wydatki miasta, które ulegały zmianom. Przykładowo od średniowiecza do siedemnastego wieku miasto czerpało dochody ze swoich posiadłości ziemskich, młynów, opłat portowych, obciążeń szarwarkowych, opłat stemplowych, groszy czynszowych, akcyzy piwnej, winnej, słodowej, myt, natomiast wydatkowało się na króla polskiego, Hanzę, kościoły, szkoły, sztukę, dobroczynność i opiekę nad ubogimi. W późniejszych wiekach do źródeł dochodów doszły m. in. gazownie, elektrownie, hala rynkowa, kasa oszczędnościowa i nowe rodzaje podatków: od dochodów, posiadanego majątku, wynajmu, psów etc., do wydatków miasta natomiast należały wydatki na króla pruskiego, stosunki zewnętrzne, prace budowlane, administrację ogólną.