Geschichte des Burlesken

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1794 Miejsce publikacji: Leipzig Autor:
  • Flögel, Karl Friedrich
  • Schmit, Friedrich
Strony: X; 260 Sygnatura: 91595 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Literatura niemieckojęzyczna - historia literatury - burleska
  • Literatura - burleska – europejscy twórcy - 16 - 18 w.
  • Flögel, Karl Friedrich (1729-1788)
  • Schmit, Friedrich
Data dodania: 26.06.2019

Publikacja z dziedziny historii literatury prezentująca i przybliżająca historię powstania i rozwoju burleski autorstwa Karla Friedricha Flögla (1729-1788) - niemieckiego historyka literatury i kultury, profesora filozofii Akademii Rycerskiej w Legnicy. Autorem wydania i przedmowy do publikacji jest profesor literatury Akademii Rycerskiej w Legnicy Friedrich Schmit. Opracowanie zawiera rys historyczny oraz definicję i etymologię burleski, jej stylów i rodzajów oraz przegląd europejskich twórców i przedstawicieli tego rodzaju literatury. W literaturze burleskę definiuje się jako utwór satyryczno-komiczny łączący podniosłą tematykę z pospolitym, często wulgarnym stylem, o cechach parodii, trawestacji, karykatury i groteski. Gatunek zapoczątkowany został w XVI wieku we Włoszech, niezwykle popularny w XVII wieku we Francji (m.in.Paul Scarron - trawestacja Eneidy Wergiliusza), obejmujący formy sceniczne (farsa), poetyckie i narracyjne.