Geschichte der Stadtbibliothek zu Königsberg

Typ: Książka Rok publikacji: 1929 Miejsce publikacji: Königsberg Autor:
  • Krollmann, Christian (hrsg.)
Strony: 108 ; 66 Sygnatura: 35203 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Krollmann, Christian (1866-1944 )
  • Królewiec - historia
  • Gramann, Johannes (1487-1541)
  • Biblioteka Miejska w Królewcu - 16-20 w.
Data dodania: 11.01.2011

Historia Biblioteki Miejskiej w Królewcu XVI–XX w. Zalążek królewieckiej biblioteki miejskiej stanowił księgozbiór Poliandra (właść. Johannes’a Gramann’a) (1487-1541) – działacza reformacyjnego, twórcy pieśni kościelnych i pierwszego ewangelickiego pastora w królewieckim Starym Mieście. Mocą swojego testamentu przeznaczył on swój księgozbiór dla pożytku publicznego. Wkład w rozwój publicznego księgozbioru wniósł także M. Johann Lomoller – rajca, prawnik i polityk, po śmierci którego zebrany przez niego księgozbiór trafił do królewieckiego ratusza. Początki biblioteki miejskiej przypadają na siedemnasty wiek, a szczególnie rozwinęła się ona pod kierownictwem M. Michaela Lilienthal’a – historyka, kolekcjonera i bibliofila (wymógł on między innymi na rozpoczynających swoją funkcję urzędnikach miejskich obowiązek ufundowania cennej książki dla biblioteki). W załączniku historyczny katalog biblioteki Johannesa Poliandra.