Geschichte der Staats- und Universitäts-Bibliothek zu Königsberg

Typ: Książka Rok publikacji: 1926 Miejsce publikacji: Leipzig Autor:
  • Kuhnert, Ernst
Strony: [8], 317 Sygnatura: 35202 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Królewiec - historia - 16-19 w.
  • Oprawy książkowe - 16-17 w.
  • Uniwersytecka Biblioteka w Królewcu - historia
Data dodania: 12.01.2011

Historia Państwowej i Uniwersyteckiej Biblioteki w Królewcu. W swojej monografii wychodzi autor od najstarszych prywatnych księgozbiorów królewieckich, do których należała kolekcja Polyphema (Felixa Königa) – uczonego humanisty, bibliotekarza biblioteki uniwersyteckiej i korespondenta Erazma z Rotterdamu. W kolejnych rozdziałach omówione są dzieje „Biblioteki Zamkowej” założonej przez Albrechta Hohenzollern’a i przejmowanej oraz wzbogacanej przez jego następców (książąt i królów pruskich). Przed drugą wojną światową Królewiecka Biblioteka Państwowa i Uniwersytecka była jedną z dwóch największych (obok Wrocławskiej Biblioteki Państwowej i Uniwersyteckiej) na niemieckim Wschodzie. Do 1945 r, jej księgozbiór wyniósł 700 000 woluminów, wśród których znajdowały się również bardzo cenne (m.in. z tzw. „srebrnej biblioteki” założonej przez księcia Albrechta Hohenzollerna i jego żonę Annę Marię. W załączniku rozprawa na temat królewieckich opraw książkowych w XVI i XVII w.)