Geschichte der preussischen Lande koeniglich-polnischen Antheils unter der Regierung Johannis Casimiri aus geschriebenen Nachrichten zusammen getragen und mit gehoerigen Urkunden versehen

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1734 Miejsce publikacji: Danzig Autorzy:
  • Lengnich, Gottfried
  • Schreiber, Thomas Johan
Strony: [10], 336, 199, Sygnatura: Pol.8.III.67.7-8 biblioteka cyfrowa link Języki: ger, pol Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Lengnich, Gottfried (1689-1774)
  • Schreiber, Thomas Johan (1699-1778)
  • Kronika XVIII w.
  • Jan Kazimierz (1648–1668)
  • Potop szwedzki, XVII w.
Data dodania: 10.12.2019

Tom siódmy „Historii Prus” Gottfryda Lengnicha (do s. 336), w którym opisuje on panowanie króla Jana Kazimierza (1648–1668). Lengnich był zdania, że za konflikt z Kozakami odpowiedzialna była Polska. Za klęskę polskiej dyplomacji uznał dopuszcznie do otwartego konfliktu ze Szwecją i poświęca potopowi szwedzkiemu (1655-1660) sporo miejsca. Kronikarz z dumą opisuje gotowość zbrojną prowincji pruskiej, a zwłaszcza Gdańska, do wojny w przeciwieństwie (jego zdaniem) do innych terytoriów Polski. Lengnich zarzucał Polakom, że ich szczególną cechą był fakt, że w przeciwieństwie do innych narodów prowadzą częste konflikty zbrojne na własnym terytorium. Podkreśla także wierność Gdańska wobec Korony. Po s. 336 następuje dział „Documenta”, w którym zamieszczono treść najważniejszych dokumentów z okresu panowania Jana Kazimierza oraz indeks (po s. 169).

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.