Geschichte der Musik in Ost- und Westpreussen von der Ordenszeit bis zur Gegenwart

Typ: Książka Rok publikacji: 1931 Miejsce publikacji: Königsberg Autor:
  • Blattau-Müller, Joseph
Strony: 163 Sygnatura: IV.8 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Blattau-Müller, Joseph (1895-1976)
  • Döring, Gottfried (1801-1869)
  • Urban, Christian (1790-1845)
  • Prusy Wschodnie - muzyka - historia
  • Prusy Zachodnie - muzyka - historia
Data dodania: 30.08.2010

Historia muzyki w Prusach Wschodnich od czasów Zakonu Krzyżackiego do współczesnych (tj. XIX w.). s. 161-162-notka biograficzna Gottfrieda Döringa – elbląskiego nauczyciela i historyka muzyki oraz dyrygenta kilku chórów i stowarzyszeń śpiewaczych w XIX w. Kilkakrotnie wymieniany jest też Christian Urban – elbląski muzyk miejski, inicjator pierwszego Pruskiego Święta Muzyki w Malborku, który miał duże zasługi w dziedzinie upowszechniania edukacji muzycznej. Autor opracowania Joseph Maria Müller-Blattau był zasłużonym badaczem historii muzyki, nazywano go „nestorem muzykologii Saarbrücken”, jednocześnie jednak należał on do grona tych naukowców i artystów, którzy swoją twórczość oddali na usługi reżimu nazistowskiego.