Elbląska Biblioteka Cyfrowa Adres URL: http://historia.bibliotekaelblaska.pl/dokument/geschichte-der-landeskultur-westpreuens-und-des-netzebezirks-bis-zum-ausgang-der-polnischen-zeit-schriften-des-institus-fuer-ost Tytuł: Geschichte der Landeskultur Westpreuβens und des Netzebezirks bis zum Ausgang der polnischen Zeit (Schriften des Instituts für Osteuropäische Wirtschaft am Staatswissenschaftlichen Institut der Uniweristät Königsberg) Typ: Książka Autor: Mager, Friedrich Rok publikacji: 1936 Miejsce publikacji: Berlin Strony: 175 Języki: ger Sygnatura: 35426 Kategorie: Materiały regionalne Hasła przedmiotowe: Prusy Zachodnie - historia Prusy Zachodnie - rozwój odrębności regionalnej Prusy Zachodnie - krajobraz kulturowy Prusy Zachodnie - geografia kultury Mager, Friedrich (1885-1974) Opis dokumentu: Publikacja, wydana Berlinie w 1936 roku autorstwa Friedricha Magera (1885-1974) - niemieckiego geografa, historyka, profesora Uniwersytetu Albrechta w Królewcu opisująca pod kątem historyczno - kulturowym rozwój terenów Prus Zachodnich od czasów najdawniejszych do końca XVIII wieku, kładąca nacisk na geograficzno - kulturowy sposób przedstawiania rzeczywistości i charakterystyczne cechy kształtujące regionalną odrębność. W opracowaniu autor poddaje opisowi ewolucję szeroko pojętego krajobrazu kulturowego terenów będących przedmiotem prezentacji, analizując m.in. ewolucję krajobrazu osadniczego, rolniczego, gospodarki leśnej, miast i miejscowości etc. Praca jest wynikiem wnikliwej pracy badawczej autora oraz głębokich studiów archiwalnych nad dokumentami dostępnymi w archiwach takich miast jak Gdańsk, Berlin czy Królewiec.