Geschichte der Johanniterkomturei und Stadt Schöneck Westpr. mit einem Anhang von Urkunden

Typ: Książka Rok publikacji: 1904 Miejsce publikacji: Danzig Autor:
  • Waschinski, Emil
Strony: XXIII, 206 Sygnatura: 34980 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Waschinski, Emil (1872-1971)
  • Skarszewy - historia
Data dodania: 09.12.2010

Powstanie Skarszewów związane jest z misją chrystianizacyjną zakonu joannitów, któremu książę Grzymisław nadał ziemie, na których założyli oni to miasto. Było to jedyne joannickie miasto na Pomorzu. Ówczesna nazwa grodu „Schöneck” oznacza „piękny zakątek” (niem. „schöne Ecke”). Monografia Emil’a Waschinskiego – nauczyciela religii w seminarium nauczycielskim we Wrzeszczu opisuje dzieje Skarszewów od czasów prehistorycznych do współczesnych autorowi. W załączniku teksty dokumentów historycznych i plan Skarszewów do czasu nadania miastu przez Zygmunta Starego przywileju w 1526 r. Książka w czarnej oprawie ze złoceniami oraz tłoczeniami, wydana w gdańskiej oficynie Franza Brüninga. Na stronie tytułowej pieczęć Miejskiej Biblioteki w Elblągu.