Geschichte der Englischen Literatur von den ältesten Zeiten bis zur Gegenwart. Erster Band

Typ: Książka Rok publikacji: 1906 Miejsce publikacji: Leipzig,Wien Autor:
  • Wülker, Richard Paul
Illustracje: 125 Strony: VIII; 422; [ 4 ] Sygnatura: KD.450.1 biblioteka cyfrowa link Języki: eng, ger Hasła kluczowe:
  • Literaturoznawstwo
  • Literatura
  • Historia literatury
  • Literatura angielska
  • Historia literatury angielskiej
  • Wülker, Richard Paul (1845-1910)
Data dodania: 21.11.2023

Geschichte der Englischen Literatur von den ältesten Zeiten bis zur Gegenwart (Lipsk, Wiedeń, 1906) - opatrzony unikalnymi rycinami ilustracjami pierwszy tom historii literatury angielskiej w opracowaniu niemieckiego filologa, anglisty, profesora uniwersyteckiego i literaturoznawcy Richarda Paula Wülkera (1845-1910). W książce omówiono dzieje literatury angielskiej od jej najwcześniejszych początków do czasów współczesnych autorowi opracowania. Wiedza literaturoznawcza pozwoliła autorowi umieścić omawiane zjawiska w szerokim kontekście literatury powszechnej i ukazać integralność literatury ze sztukami pięknymi, całokształtem kultury oraz historii. Historia literatury angielskiej, szkockiej oraz walijskiej, podobnie jak klasyki literatury skandynawskiej jest nierozerwalnie związana z przemianami społeczno – politycznymi. W okresie średniowiecza, obok utworów poświęconych tematyce religijnej, dużą popularnością cieszyły się eposy dworsko – rycerskie. Na szczególną uwagę zasługują legendy arturiańskie, czyli legendy związane z królem Arturem oraz rycerzami Okrągłego Stołu i legenda Tristana i Izoldy. Średniowieczna literatura angielska, walijska czy szkocka cechowała się także rozwojem poezji. W literaturze renesansu, podobnie jak w całej Europie, szczególne zainteresowanie zaczął wzbudzać kierunek, którym jest humanizm. W tym okresie bardzo dużą popularnością cieszyły się takie formy literackie jak sonet oraz dramat. To właśnie renesans przyniósł ogromny rozkwit działalności teatralnej, a mistrzem sztuk teatralnych stał się jeden z najważniejszych twórców literatury angielskiej – William Szekspir (1564-1616). W epoce baroku bardzo duży nacisk kładziono natomiast na formę literacką – oryginalny język i nagromadzenie różnych środków stylistycznych, mających na celu zaskoczenie i przykucie uwagi odbiorcy. Koniec XIX wieku oznaczał w literaturze popularność nurtu realistycznego. Arcydzieła literatury angielskiej absolutnie zasługują na bliższe poznanie. To właśnie te utwory literackie przez lata inspirowały kolejnych twórców i miały bardzo duży wpływ na współczesną kulturę.