George Daniel Seylers Entwurff seines zu edirenden Polnisch- und Preussischen Muentz- und Medaillen- Gabinets.

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1720 Miejsce publikacji: Danzig Autor:
  • Seyler, Georg Daniel
Strony: 8,8,8,8,8,8,8, Sygnatura: Pol.8.II.296 biblioteka cyfrowa link Języki: fre, lat, ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Seyler, Georg Daniel (1686-1745)
  • Numizmatyka
  • Polska wczesnonowożytna
  • Prusy Królewskie
  • Prusy Książęce
Data dodania: 17.12.2019

Starodruk jest wstępną wersją zamierzonej przez autora większej monografii poświęconej monetom i medalom Polski i Prus od średniowiecza do 1663 r., której tytuł i plan podaje na stronach 7-8: Geöffnetes Polnisch- und Preussisches Münz- und Medaillen-Kabinet. Autora interesują zatem monety polskie i krzyżackie, pruskie zaś tylko do momentu uniezależnienia się Prus Książęcych od Rzeczpospolitej za Fryderyka Wilhlelma (uchwały Landtagu 1.05.1663 r.). Seyler opisuje również układ rzeczywistego gabinetu numizmatycznego rozumianego jako szafka na monety i medale, w której ma dominawać układ chronologiczny (np. z monetami Sygmunta I mają być monety Albrechta Hochenzollerna, z medalami Sygmunta III również monety oblężnicze Torunia oraz medale Jana Zamoyskiego i Mikołaja Firleja itp.).

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.