Geologischer Führer durch Ostpreuβen […] Teil II [ …]

Typ: Książka Rok publikacji: 1925 Miejsce publikacji: Berlin Autor:
  • Kraus, Ernst
Illustracje: 26 Strony: [ 3 ]; VIII; 226; [ 5 ] Sygnatura: 34513 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Geologia - Prusy Wschodnie
  • Geologia regionalna - Prusy Wschodnie
  • Stratygrafia - Prusy Wschodnie
  • Sedymentologia - Prusy Wschodnie
  • Kraus, Ernst (1889-1970)
Data dodania: 25.10.2018

Część druga przewodnika geologicznego Prus Wschodnich,  opublikowana w 1925 roku w Berlinie autorstwa doktora Ernsta Krausa (1889-1970) - niemieckiego geologa, profesora i wykładowcy na uniwersytetach w Królewcu, Rydze i Monachium. Opracowanie z dziedziny geologii regionalnej jest swoistą wędrówką geologiczną przez rejony prowincji Prusy Wschodnie i prezentuje geologiczne opisy terenów Mazur, Warmii, okręgu Kłajpedy, Półwyspu Sambijskiego, Zalewu Wiślanego, Mierzei Kurońskiej etc. Przedstawione treści łączą elementy teoretycznej historii geologii oraz badań, obserwacji i wypraw naukowych prowadzonych na obszarze prowincji Prusy Wschodnie. Część pierwsza przewodnika (w zbiorach Biblioteki Elbląskiej oznaczona sygnaturą 34512), wydana rok wcześniej, w 1924 roku zawiera rys budowy geologicznej regionu na tle ogólnej historii geologicznej.