Geistliche Rechenkunst der Tage Menschlichen Lebens [...] Herrn Boguslav Radziwiln Hertzogen zu Byrzen [...] 6 Maji des 1670

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1669 Miejsce publikacji: Königsberg Autor:
  • Schlemüller, Wilhelm
Strony: 35 Sygnatura: Pol.7.III.325 biblioteka cyfrowa link Języki: heb, lat, ger Hasła kluczowe:
  • Schlemüller, Wilhelm (1611-1687)
  • Radziwiłł, Bogusław (1620-1669)
  • Kazania kościelne - 17 w.
  • Druk funeralny - 17 w.
  • Druk okolicznościowy - 17 w.
Data dodania: 24.11.2014

Druk funeralny – kazanie żałobne poświęcone księciu dubińsko-słuckiemu, feldmarszałkowi szwedzkiemu i generalnemu namiestnikowi Prus Książęcych Bogusławowi Radziwiłłowi (1620-1669). Bogusław Radziwiłł zmarł 31 grudnia 1669 (podczas wyjazdu), pogrzeb odbył się jednak prawie pół roku później – 6 maja 1670 w Królewcu, ciało złożono w grobowcu rodzinnym w kościele w Knipawie. Mowę wygłosił nadworny kaznodzieja Wilhelm Schlemüller (1611-1687). Kazanie odwołuje się do marności i przemijalności ziemskiego życia. Książę Bogusław był protektorem i obrońcą protestantyzmu i jako taki został przedstawiony w utworze. Kaznodzieja wyraża też współczucie dla jedynej córki i spadkobierczyni zmarłego, niespełna czteroletniej księżniczki Ludwiki Karoliny, która ani nie poznała matki [zmarłej tuż po porodzie Anny Marii Radziwiłł (1640-1667)], ani nie będzie pamiętać ojca. W tekście marginalia oraz ozdobne inicjały, winiety. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.7.III.281-Pol.7.III.352. Format bibliograficzny: 2. Pieczątki: 1, 7, 10, 11, 18. Dawne sygnatury: D.2.Miscell.1. Krawędzie przycięte. Typ oprawy (materiał) – półskórek; obleczenie – brązowa skóra, papier różowy; okładziny - tektura; zdobienia oprawy - tłoczenia ślepe; pęknięcie zwięzów między blokiem a oprawą, poluzowanie oprawy, uszkodzenie przegubów; średnie deformacje; średnie zabrudzenia; brak zacieków / zaplamień; średni stopień zainfekowania mikroorganizmami; niewielkie ubytki spowodowane przez owady.W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.