Galliae moerentis prosopopoeia. : Item, ducis Guisiaci tumulus ...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1563 Miejsce publikacji: Parisiis Autor:
  • Passeratius, Io[annes]
Strony: [6] K. Sygnatura: Pol.6.II.381 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Passerat, Jean (1534-1602)
  • Poezja - 16 w.
  • Druk funeralny - 16 w.
  • Francja - historia - 16 w.
  • Guise, Francois de (1519-1563)
Data dodania: 08.10.2014

Druk funeralny poświęcony księciu Franciszkowi de Guise (1519-1563) (towarzysz dzieciństwa króla Francji, Henryka II). Autorem mowy, personifikacji pośmiertnej jest francuski poeta i satyryk polityczny - Jean Passerat (1534-1602). Na karcie tytułowej owalna winieta z wizerunkiem starca w środku. Wokół napis "Mecum Porto Omnia Mea "- "wszystko, co mam, noszę z sobą" - łacińska formuła wyrażająca pogląd przypisywany greckiemu mędrcowi Biasowi. Oznacza, że prawdziwym bogactwem człowieka jest on sam lub też jego wartość wewnętrzna. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.6.II.372- Pol.6.II.391. Format bibliograficzny: 4º. Pieczątki: 1, 7, 10, 11, 20. Dawne sygnatury: L.1, J.1.Miscel2. Inne znaki własnościowe: No.33 Pol.6.II.380 Francofurti ....Ao 89. Zewnętrzne oznaczenia: DT, DS. Krawędzie przycięte – nakrapiane ; typ oprawy (materiał) – biały pergamin (oprawa z japem) ; okładzina – tektura ; wiązania skórzane ; okładka częściowo oddzielona od bloku ; średnie deformacje średnie zabrudzenia ; znaczne zacieki / zaplamienia ; widoczny niewielki foxing ; niektóre druki są zbrązowiałe ; znaczny stopień zainfekowania mikroorganizmami. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.