Fünfundsechzigster Jahresbericht der Bibelgesellschaft zu Danzig

Typ: Czasopismo Rok publikacji: [1879] Miejsce publikacji: Danzig Strony: 29 Sygnatura: 010855 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Towarzystwa biblijne - Niemcy - 19 w.
  • Gdańskie Towarzystwo Biblijne - 19 w.
  • Gdańsk - życie religijne - 19 w.
Data dodania: 10.10.2016

Sprawozdanie roczne z działalności Gdańskiego Towarzystwa Biblijnego za rok 1878/1879. Towarzystwo Biblijne istniało w Gdańsku od 1814 r. do 1945 r. Jego celem było – podobnie jak innych działających w tym czasie niemieckich towarzystw o tym profilu -  propagowanie protestantyzmu poprzez wydawanie w różnych językach Starego i Nowego Testamentu oraz tematycznych książek i broszur. Od 1815 roku wydawano drukiem roczne sprawozdania z działalności statutowej i finansowej oraz z aktualnym wykazem członków (Jahresbericht der Bibelgesellschaft zu Danzig). Pierwsze zachowane sprawozdanie pochodzi z roku 1816, ostatnie z 1925. Sprawozdanie za rok 1878/1879 jest jedynym sprawozdaniem Gdańskiego Towarzystwa Biblijnego w zbiorach Biblioteki Elbląskiej (BE posiada poza sprawozdaniami gdańskiego towarzystwa sprawozdania towarzystw biblijnych m. in. z  Bolesławca, Frankfurtu nad Menem, Kreuznach, Kostrzyna nad Odrą, Poczdamu, Wittstocka).

Omawiane sprawozdanie zawiera obok relacji z działalności Gdańskiego Towarzystwa Biblijnego również sprawozdanie z działalności jego młodszego kobiecego odpowiednika -Frauen-Bibelverein (towarzystwo istniało od 1840 r.) oraz oddziałów miejscowych gdańskiego towarzystwa (m. in. istniejącego od 1833 r. oddziału w Elblągu).