Führt ein Engel unserem Vogel unserem Quandl als Engel ein? [...] So heissen ihn de Engel tausendmahl wilkommen sehen

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1721 Miejsce publikacji: Königsberg Strony: [ 1 ] Sygnatura: Pol.8.III.728 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Hymn religijny - 18 w.
  • Nabożestwa kościelne - pieśni - 18 w.
  • Biblia
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 17.12.2019

Opis dokumentu

Jednostronicowy druk zawierający hymn religijny wyśpiewywany w niedziele 1721 roku w Królewcu. Modlący już na początku pieśni wyrzeka się w stanowczych słowach adwersarza czyli szatana. Następnie wplecione w modlitwę jest porównanie kuszenia śmiertelników do kuszenia Jezusa opisanego w ewangelii św. Mateusza (Mt. rozdz. 4). Wodzenie na pokuszenie (związane z obecnością aniołów) w modlitwie jest zestawione z próbami Hioba. Jednak pobożny chrześcijanin powinien wytrwać i wyjść z nich zwycięsko. Przeznaczone do trzykrotnego wyśpiewania słowa "Święty jest nasz Bóg" są zwiastunem zwycięstwa nad złem i nastania nowego Syjonu. Z tej też przyczyny obowiązkiem chrześcijanina jest zaufanie Bogu i wytrwanie w wierze. Na uwagę zasługuje użycie hebrajskiego terminu Sabaoth czyli Pan Zastępów. W kontekście tego konkretnego hymnu określenie to oznacza nie protektora Izraela ale przedstawiony jest jako opiekun Nowego Izraela czyli chrześcijan. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.III.651 - Pol.8.III.744.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.