Friedrich Wilhelms, Koeniges in Preussen, verbessertes Land-Recht des Koenigreichs Preussen : worinnen die kleinere Buchstaben des Textes dasjenige, so aus dem vorigen Land-Recht beybehalten, die grössere Buchstaben, was in der Revision [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1721 Miejsce publikacji: Königsberg Autor:
  • Friedrich Wilhelm I
Strony: [16],332,[23],276,[44],200,[17],[17], Sygnatura: Pol.8.III.1260 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Fryderyk Wilhelm I (1688-1740)
  • Prusy - historia
  • Absolutyzm oświecony
  • Reformy
  • Prawodawstwo
Data dodania: 18.12.2019

Zbiór przepisów uchwalonych przez Fryderyka Wilhelma I będących rewizją wcześniejszych norm prawnych w szczególności Landrechtu z 1680 roku. Dokument ten jest pokłosiem inicjatywy elektora dążącego do reformy całego pruskiego systemu prawnego w duchu oświeceniowym. Kodyfikacja miała mieć charakter ogólno pruski i być sporządzona w zrozumiałym języku niemieckim. Ponadto miała łączyć elementy prawa natury, prawa rzymskiego i zdrowego rozsądku, czego w kodyfikacji z 1721 nie udało się zrealizować. Landrecht Pruski z 1721 obejmował zarówno prawo materialne jak i elementy proceduralne, którymi uzupełniał ordynację kryminalną z 1717 roku.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.