Friedensvertrag zwischen Deutschland, Österreich-Ungarn, Bulgarien, und der Türkei einerseits und Rußland andererseits. Mирный договоръ между Германiей, Австро – Венгрiей, Болгарiей и Турцiей съ одной стороны и Россiей съ другой

Typ: Książka Rok publikacji: 20 w. Miejsce publikacji: [s.l.] Strony: [144] Sygnatura: KD.118 biblioteka cyfrowa link Języki: ger, ros Hasła kluczowe:
  • Historia
  • Historia prawa międzynarodowego
  • Traktaty pokojowe - 20 w.
  • I wojna światowa
  • Traktat brzeski - 3 marca 1918 roku
  • Traktat pokojowy w Brześciu Litewskim - treść
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 31.03.2023

Opis dokumentu

Wydana w formie maszynopisu publikacja zawierająca dwujęzyczny (niemiecko-rosyjski) tekst traktatu zawartego 3 marca 1918 roku w Brześciu Litewskim między bolszewicką Rosją a państwami centralnymi: Niemcami i Austro-Węgrami i ich sojusznikami Turcją i Bułgarią. Traktat oznaczał zerwanie przez Rosję sojuszu z Ententą i wycofanie się z I wojny światowej. Porozumienie podpisane 3 marca 1918 roku w Brześciu, przez faktyczne wyznaczenie nowej granicy Rosji, pozbawiał ją Królestwa Polskiego, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii. Na Zakaukaziu Rosja traciła Kars, Batumi i Ardahan na rzecz Turcji. Rosja musiała też zdemobilizować swoją armię. Ustalenia traktatu przewidywały również, że Rosja zawrze traktat z Ukraińską Republiką Ludową (nieco wcześniej, w lutym 1918 r., został zawarty traktat między URL a Niemcami i Austro-Węgrami). Traktat przewidywał także uznanie niepodległości i integralności terytorialnej Afganistanu i Persji. Zakończenie w listopadzie 1918 roku I wojny światowej, w której Niemcy i Austro-Węgry uznały się za pokonane, przekreśliło ustalenia traktatu brzeskiego. 13 listopada 1918 roku Rosja anulowała brzeski traktat pokojowy, jako narzucony jej siłą przez niemiecki imperializm. Publikacja uzupełniona jest o załączniki regulujące stosunki gospodarcze (w tym celne) między Niemcami i Rosją oraz protokół końcowy do treści traktatu.