Freundliche Einladung zu zweyen die Naturlehre betreffenden Collegiis und einigen dahin gehörigen experimentis womit der zu Königsberg in Preussen studirenden Jugend und andern daselbst befindlichen Liebhabern der Weissheit [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1717 Miejsce publikacji: Danzig Autorzy:
  • Fischer, Christian Gabriel
  • Pater, Paul
Strony: 12, Sygnatura: Pol.8.II.346 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Fischer, Christian Gabriel (1686-1751)
  • Pater, Paul (1656-1724)
  • Nauki ścisłe
  • Empiryzm,
  • Uniwersytet w Królewcu
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 11.12.2019

Opis dokumentu

Druk, w którym Christian Gabriel Fischer, profesor nadzwyczajny fizyki na uniwersytecie w Królewcu zaprasza zainteresowanych do udziału w jego wykładach, które będzie prowadził latem 1717 r. Swoje zaproszenie kieruje do trzech grup—osób początkujących, które chciałyby poznać podstawy fizyki, tych, którzy już zapoznali się z podstawami, ale potrzebują dodatkowej wiedzy i wyjaśnień oraz do ogólnie zainteresowanych „patronów i przyjaciół”, którzy zajmują się innymi dziedzinami wiedzy i działalności, chcieliby jednak pogłębić swoją naukową erudycję. Wykłady będą odbywały się codziennie oprócz śród i sobót o 9 rano, będą miały formę pytań i odpowiedzi, którym będą również towarzyszyły eksperymenty. Fischer prosi, aby co zamożniejsi wsparli tę inicjatywę drobnymi wpłatami na utrzymanie kolegium fizycznego i instrumentów, zakłada jednak, że w wykładach będą mogli wziąć udział również ludzie biedni. Fischer wykładać będzie w możliwie prostej niemczyźnie tak, aby nawet nieuczona osoba mogła go zrozumieć. W dalszej części przedstawia swoje podejście broniąc go przed zarzutami nowinkarstwa. Krytykuje czysto teoretyczny sposób mówienia o naturze wywiedziony z arystotelizmu i promuje potrzebę potwierdzenia tez i wyjaśniania ich empirycznie.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.