Flugblatt Nr III. Sind die nationalliberalen Abgeordneten auf den Namen Bismarck gewählt?

Typ: DŻS Rok publikacji: [1878] Miejsce publikacji: Berlin Strony: [1] k. Sygnatura: DŻS 15 a/1 - nr 55 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Niemcy - parlamentaryzm - 19 w.
  • Niemiecka Partia Narodowo-liberalna
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 08.12.2016

Opis dokumentu

Ulotka polityczna wydana w 1878 r. przez niemiecką Partię Narodowo-liberalną. Partia ta powstała 1866/67 w efekcie oddzielenia się prawego skrzydła Niemieckiej Partii Postępowej od macierzystej partii. W Reichstagu obradującym po powstaniu Rzeszy Niemieckiej narodowi-liberałowie w wielu kwestiach – m. in. Kulturkampfie i zwalczaniu socjaldemokracji popierali kanclerza Bismarcka i głosowali za jego propozycjami ustaw, uchodząc w związku z tym za partię prorządową, były jednak kwestie, w których sprzeciwiali się kanclerzowi  Autorzy ulotki odnoszą się do zarzutów, jakoby wielu ich wyborców głosowało na nich, wierząc, iż będą wspierać Bismarcka we wszystkich kwestiach. Odpierają oni te zarzuty, twierdząc, iż zwolennicy Bismarcka powinni byli głosować na partie rządowe – Deutsche Reichspartei i Deutschkonservative Partei, natomiast Partia Narodowo-Liberalna jest partią niezależną, a jej niezależność przejawia się także w głosowaniu przeciw propozycjom ustaw Bismarcka, zwłaszcza w kwestiach gospodarczych, jeżeli uważane są one przez posłów tejże partii za szkodliwe dla kraju.

 

[Teka z drukami ulotnymi (m.in. nadbitki, rozporządzenia, ulotki, weksle, afisze), sygn. DŻS 15 a/1. Dokumenty zakupione przez Bibliotekę Elbląską, pochodzą z kolekcji Tomasza Spionka].