Flugblatt Nr. II. Wo hinaus?

Typ: DŻS Rok publikacji: [1878] Miejsce publikacji: Berlin Strony: [1] k. Sygnatura: DŻS 15 a/1 - nr 54 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Niemcy - parlamentaryzm - 19 w.
  • Reichstag - wybory 1878
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 08.12.2016

Opis dokumentu

Ulotka wydana przez (prawdopodobnie) niemiecką Partię Narodowo-liberalną na okoliczność rozwiązania Reichstagu w 1878 i rozpisania nowych wyborów. Rozwiązanie Reichstagu nastąpiło w wyniku dokonanego 2 czerwca 1878 przez Karla Eduarda Nobilinga (1848-1878) nieudanego zamachu na cesarza Wilhelma I, w którym monarcha został ranny (był to już drugi w przeciągu zaledwie miesiąca zamach na życie Wilhelma I). Autorzy druku krytykują posunięcie, jakim było rozwiązanie Reichstagu i uchwalenie nowych wyborów jako krok, który zamiast uspokoić sytuację polityczną w kraju, wprowadza jeszcze większy zamęt. W ulotce wyrażona jest także opinia, iż rzeczywistym celem nowych wyborów zarządzonych przez rząd pod przewodnictwem Bismarcka jest powstanie Reichstagu z większością, która poprze wszystkie projekty rządu – zarówno ustawodawstwo skierowane przeciw socjaldemokratom, jak i podwyższanie podatków, monopolizowanie niektórych gałęzi przemysłu przez państwo.

[Teka z drukami ulotnymi (m.in. nadbitki, rozporządzenia, ulotki, weksle, afisze), sygn. DŻS 15 a/1. Dokumenty zakupione przez Bibliotekę Elbląską, pochodzą z kolekcji Tomasza Spionka].