Flori Polonici Seu Polonicæ Historiæ Epitome Nova. Wyd. 2 popr.

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1642 Miejsce publikacji: Lugd. Batavor. Autor:
  • Pastorius, Joachim
Strony: 226, [13] Sygnatura: Pol.7.I.19 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Pastorius, Joachim (1611-1681)
  • Polska - historia - podręcznik
Data dodania: 17.10.2013

Joachim Pastorius (1611-1681) - historyk, pisarz, pedagog, lekarz historiograf i lekarz króla Jana II Kazimierza – autor wielu prac z zakresu pedagogiki, etyki i historii. Opierając się na dziełach Marcina Kromera opracował kompendium historii Polski, m.in. szkolny podręcznik historii Polski „Flori Polonici…”. Podręcznik ten, w poszerzonej edycji, zatytułowany Historiae Polonicae plenorum (Gdańsk 1680) został bardzo wysoko oceniony i był używany jeszcze w XVIII stuleciu. Biblioteka Elbląska posiada kieszonkowe wydanie (122 x 80 mm) tego podręcznika. Typ oprawy druku: papier; okładzina – tektura; obleczenie – czarny marmurek. W druku - niewielkie przedarcia i ubytki. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”. Druk współoprawny, sygn. Pol.7.I.19-Pol.7.I.20.