Fliegende Blätter über Fragen der Gegenwart, 1845-1846

Typ: Czasopismo Rok publikacji: 1845-1846 Miejsce publikacji: Naumburg,Leipzig Sygnatura: 010786 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Czasopisma niemieckie – 19 w.
  • Niemcy - polityka
Data dodania: 23.11.2015

Niemieckie czasopismo społeczno-polityczne doby „epoki przedmarcowej”, poprzedzającej wybuch rewolucji marcowej 1848 r. Na łamach czasopisma omawiano, jak głosi sam jego tytuł, aktualne zagadnienia i zjawiska życia politycznego, społecznego i religijnego. Każdy numer skromnego objętościowo periodyku poświęcony był konkretnemu problemowi, np.  zgromadzeniom obywatelskim, odbywającym się w miastach pruskich (miały one także miejsce w Elblągu, który był ważnym ośrodkiem ruchu liberalnego w Prusach). Biblioteka Elbląska posiada w swoich zbiorach trzy numery „Fliegende Blätter..." (nr 1/1845, 3/1846, 4/1846). Na stronie tytułowej rękopiśmienny znak własnościowy Elbinger Lesekabinett – elbląskiego towarzystwa czytelniczego czynnego w latach czterdziestych i pięćdziesiątych XIX w.