Fest-Schrift zur 350jährigen Jubel-Feier der Einführung der Reformation in Elbing am Sonntag Oculi, den 22. März 1908

Typ: Książka Rok publikacji: 1909? Miejsce publikacji: Potsdam Strony: 58 Sygnatura: IV.9 Elbląg biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Druk jubileuszowy
  • Druk okolicznościowy
  • Elbląg - reformacja
Data dodania: 30.09.2010

Za zwycięstwo Reformacji w Elblągu środowiska protestanckie uznały wprowadzenie dnia 22 marca 1558 r. przez radę miejską Komunii św. pod dwiema postaciami w kościele Mariackim (podominikańskim). Z tej okazji ukazała się w 1908 r. księga jubileuszowa z okazji rocznicy 350-lecia wprowadzenia luteranizmu do Elbląga. Informuje ona o przebiegu obchodów jubileuszu. Uczczono go nabożeństwem, które odprawiono o godz. 17 w kościele Mariackim. Kazanie wygłosił generalny superintendent D. Doeblin. Następnie odbył się „wieczór rodzinny”- spotkanie członków gminy ewangelicko-reformowanej. Obok pieśni religijnych, które zaśpiewał chór kościelny, były trzy wystąpienia: August L. V. Bury, superintendent i pierwszy proboszcz kościoła Mariackiego, mówił o znaczeniu Reformacji w życiu obecnej gminy ewangelicko-reformowanej, Herman Weber, drugi proboszcz kościoła Mariackiego, o znaczeniu Reformacji dla społecznych zadań Kościoła, Gustaw Malletke, proboszcz kościoła św. Anny, o znaczeniu Reformacji dla życia ludu niemieckiego w przyszłości. Te trzy wystąpienia, porządek nabożeństwa, kazanie generalnego superintendenta, program „wieczoru rodzinnego” wraz z artykułem Otto Rahna, pierwszego proboszcza kościoła Trzech Króli, wykazem duchownych ewangelickich diecezji elbląskiej, znalazły się w wspomnianej księdze jubileuszowej. Wstęp do niej napisał superintendent A. L. V. Bury. Na karcie tytułowej księgi jubileuszowej znalazła się następująca informacja: Geschenk für die Elbinger Stadtbibliothek. Elbing 21.V. 1908 Rahn Pfarrer an Heiligen Drei Könige.