Feldblumen: ein Taschenbuch für das Jahr 1826

Typ: Czasopismo Rok publikacji: 1826 Miejsce publikacji: Danzig Autor:
  • Satori-Neumann, Johanne
Strony: 362, [2] Sygnatura: 010016 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Czasopisma niemieckie – 19 w.
  • Niemiecka literatura piękna – 20 w.
  • Satori-Neumann, Johanne (1787-1863)
  • Almanach
  • Grafika niemiecka
Data dodania: 17.03.2015

Almanach wydany przez Johanne Satori – Neumann (1787-1863) – nauczycielkę i literatkę, żonę elbląskiego kupca. Almanachy muz były formą wydawniczą, która ugruntowała się w Niemczech około 1770, a szczególną popularność zdobyła sobie w XIX w. „Musenalmanachy” ukazywały się zwykle w formacie kieszonkowym, zawierały na ogół nowo wydane utwory poetyckie. Almanach wydany przez Satori zawiera dwa utwory prozatorskie – opowiadania „Siegfried von Dahenfeld und Maria von Alttleben. Liebe, Kampf und Pflicht” i „Das Ebenbild”. Pierwszy utwór to dzieje tragicznej miłości rycerza Zakonu Krzyżackiego Siegfrieda von Dahenfeld (postać autentyczna) i tytułowej Marii, drugi to dzieje dziewczynki-podrzutka, która okazuje się być księżną. Książka jest typowym wykwitem romantyzmu z jego ulubionymi motywami literacko-artystycznymi – niemożliwa do spełnienia miłość, kultura rycerska, tajemnice, niezwykłe koleje losu, szkatułki z tajemniczą zawartością, ubogie sieroty, będące w rzeczywistości księżniczkami, wraz z elementami charakterystycznymi dla romantyzmu niemieckiego – fascynacja mitem Zakonu Krzyżackiego i zamkiem w Malborku. Jednocześnie publikacja - skierowana  głównie do młodych czytelniczek – miała ambicje umoralniające ze swoja pochwałą cnót, takich jak pobożność, niewinność, przedkładanie obowiązku nad wszystko inne. Almanach wydany przez Satori cieszył się swego czasu (podobnie jak powieści jej autorstwa) sporą popularnością, o czym świadczą recenzje zamieszczane w ogólnoniemieckich periodykach. Almanach poświęcony został księżniczce bawarskiej Elżbiecie Ludwice Wittelsbach – później królowej Prus. Almanach zawiera ilustracje kamieniorytnicze – wizerunek Elżbiety Ludwiki i widoki zamku w Malborku (sygnowane Siegmund lithg.).