Eyn Sermon geprediget vom Pawren zu Werdt, bey Nürmberg, am Sontag vor Fassnacht, von dem freyen willen des Menschen

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1524 Miejsce publikacji: Erffort Autor:
  • Peringer, Diepold
Strony: [4] K. Sygnatura: Pol.6.II.1503 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Druk teologiczny - 16 w.
  • Kazania i homilie - 16 w.
Data dodania: 18.09.2014

Tekst kazania na temat ludzkiej wolnej woli autorstwa wędrownego świeckiego kaznodziei Diepolda Peringera, nazywającego się „chłopem z Wördt”, który prowadził działalność kaznodziejską we Frankonii w latach 1523-24. Działalność protestanckich kaznodziejów w rodzaju Peringera była jednym z katalizatorów wybuchu tzw. „wojen chłopskich”. Strona tytułowa (drzeworyt) nawiązuje do nadanego sobie przydomku, przedstawia wędrowca, wokół którego skupieni obywatele słuchają jego kazań. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.6.II.1501- Pol.6.II.1530.Format bibliograficzny: 4. Pieczątki: 1, 3, 6, 10, 11. Dawne sygnatury: R.5.Misc.9. Typ oprawy (materiał) - półpłótno ; obleczenie – czarne płótno ; zdobienia - szaro-czarny marmurek ; okładzina - tektura ; krawędzie - barwione (nakrapiane) ; pęknięcie zwięzów między blokiem a oprawą, poluzowanie oprawy, uszkodzenie przegubów; niewielkie deformacje ; niewielkie przedarcia / ubytki ; średnie zabrudzenia ; brak kilku kart lub karty istotnej (frontispis, karta tytułowa, karta z kolofonem itp.). W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.