Eyn Sermon auff den Pfingstag

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1523 Miejsce publikacji: Vuittemberg Autor:
  • Luther, Mart[in]
Strony: [11] K. Sygnatura: Pol.6.II.1513 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Luter, Martin (1483-1546)
  • Druk teologiczny - 16 w.
  • Kazania i homilie - 16 w.
Data dodania: 19.09.2014

Tekst kazania Marcina Lutra (1483-1546) na święto zesłania Ducha Św. Dla Lutra święto jest tu punktem wyjścia do rozważań na temat różnicy w świętowaniu u starożytnych Izraelitów, którzy święta obchodzili z nakazu prawa, a chrześcijan, którzy powinni świętować z potrzeby ducha. Tytuł druku w ozdobnej ramce o tematyce religijnej. Tekst wydany w oficynie Nicolausa Schyrlentza. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.6.II.1501- Pol.6.II.1530. Format bibliograficzny: 4. Pieczątki: 1, 3, 6, 10, 11. Dawne sygnatury: R.5.Misc.9. Typ oprawy (materiał) - półpłótno; obleczenie – czarne płótno; zdobienia - szaro-czarny marmurek; okładzina - tektura; krawędzie - barwione (nakrapiane); pęknięcie zwięzów między blokiem a oprawą, poluzowanie oprawy, uszkodzenie przegubów; niewielkie deformacje ; niewielkie przedarcia/ubytki; średnie zabrudzenia; brak kilku kart lub karty istotnej (frontispis, karta tytułowa, karta z kolofonem itp.). W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.