Eximiae virtutis viro iuveni Dn. Davidi Alberto ...

Typ: Stary druk Rok publikacji: [XVI w.] Miejsce publikacji: Lipsiae Sygnatura: Pol.6.II.863 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Lantzenberger, Michael (1552-1612)
  • Sennert, Daniel (1572-1637)
  • Druk okolicznościowy - 16 w.
  • Propemptikon
Data dodania: 30.03.2015

Zbiór utworów pożegnalnych (propemptica) napisanych z okazji powrotu Davida Albertusa z Lipska do rodzinnego Wrocławia. Ich autorami są studiujący na niemieckich uniwersytetach przyjaciele adresata, również pochodzący ze Śląska: Jan Kreczmer studiujący w tym czasie na uniwersytecie w Wittenberdze i notariusz Fryderyk Rafchky, studenci filozofii i medycyny Kasper Konrad i Daniel Sennert, Henryk Klosius i Henryk Lindner ze Świdnicy, bracia Laurenty i  Jan Ligiusowie, wrocławianie Laurenty Hartenberg i Jan Meisner, studiujący teologię i filozofię Melchior Osius Lignesius i Georg Scharff oraz wrocławianin Gregor Weisskegel. Z wierszy da się wydobyć wiele informacji biograficznych o adresacie – wiadomości o jego czteroletnich studiach medycznych w Lipsku, planowanym małżeństwie oraz relacjach, jakie łączyły go z autorami zbioru. Utwory w konwencjonalny sposób odwołują się także do motywu pełnej niebezpieczeństw podróży, stwarzając pretekst do życzeń pisanych w duchu niemieckiego humanizmu, łączącego elementy klasycznej erudycji z chrześcijańską modlitwą. Druk wydany w Lipsku w oficynie Michaela Lantzenbergera (1552-1612). Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.6.II.857-Pol.6.II.864. Format bibliograficzny: 4. Pieczątki: 7, 10, 11, 20. Dawne sygnatury: N.2.Misc.5. Typ oprawy (materiał) - papier; zdobienia krawędzi - marmoryzowane krawędzie; obleczenie (kolor) - czarny; okładziny - tektura; zdobienia oprawy - marmurek; oprawa - niewielkie deformacje oraz niewielkie zabrudzenia. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.