Ex decreto amplissimae facultatis philosophicae pro receptione in eandem occasione...de Anima...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1718 Miejsce publikacji: Regiomonti Autorzy:
  • Wolf, Abraham
  • Schöneich, Christoph
Strony: [14] K. Sygnatura: Pol.7.II.1844 biblioteka cyfrowa link Języki: heb, lat, ger Hasła kluczowe:
  • Wolf Abraham (1662-1719)
  • Księga Koheleta, III, 21.
  • Druk teologiczny – 18 w.
  • Dusza
  • Dysertacja
Data dodania: 05.02.2014

Rozprawa religijna prowadzona 25.01.1718 r. na Wydziale Filozofii przez profesora Abrahama Wolfa (1662-1719). Tematem rozważań była „dusza”. Respondentem był Christoph Schöneich. Debata dotyczyła rozważań nad tekstem z Księgi Koheleta, III, 21. (duch ludzki wraca po śmierci do Boga). Księga Koh. należy do pism dydaktycznych Starego Testamentu, zawiera również rozważania nad sensem życia ludzkiego, aby postępować i żyć według prawa Bożego, gdyż Bóg nie przemija, jego mądrość jest wieczna i niezmienna. W tekście ozdobne inicjały oraz winiety. Druk współoprawny z innymi tekstami (klocek introligatorski), sygn. Pol.7.II.1841-Pol.7.II.1852. Pieczątki w druku: 7, 10, 11. Dawne sygnatury: PP5.Misc.7. Zewnętrzne oznaczenia: NS. Typ oprawy - półpłótno; obleczenie - czarne; okładzina - tektura; krawędzie przycięte - druki różnej wielkości; niewielkie deformacje; niewielkie zabrudzenia. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.