Etwas über das hiesige Stadt=Schulden=Wesen zur Uebersicht und Beherzigung für unsere guten Mitbürger von den Stadt=Verordneten

Typ: Książka Rok publikacji: 1810 Miejsce publikacji: Elbing Strony: 12 Sygnatura: IV.9 Elbląg – druk I biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Elbląg - historia - 19 w.
  • Finanse
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 09.11.2012

Opis dokumentu

Druk z dziedziny finansów komunalnych, dotyczy długu miejskiego. Pismo informacyjne wystosowane przez radnych miasta do obywateli Elbląga. Książka współoprawna (klocek) zawierająca druki okolicznościowe z lat 1810-1839 – „Etwas über das hiesige Stadt=Schulden=Wesen zur…” IV.9 Elbląg. W okresie pobytu w Elblągu w 1807 r. wojska francuskie dokonywały licznych rekwizycji wśród mieszkańców miasta. W 1809 r. król Prus spłatą tych zobowiązań, które wyceniono na około 900 tyś. talarów, obciążył miasto. W związku z tym władze Elbląga powołały Komisję ds. uregulowania długu miasta, złożoną z kilku radnych i członków magistratu. Środki na spłatę zobowiązań zamierzano ściągnąć z podatku od dochodu i podatku gruntowego. Wywołało to jednak niezadowolenie mieszkańców. Dlatego jeden z radnych i jednocześnie członek Komisji, postanowił anonimowo w broszurze wyjaśnić sprawę współobywatelom. W tym celu sformułował 4 pytania: (-) jak doszło do powstania długu, (-) jak dług został uznany przez miasto, (-) w jaki sposób będą zaspokojone pretensje wierzycieli, (-) jakie środki zostały podjęte, aby zdobyć pieniądze na odsetki od obligacji oraz stopniowe zmniejszanie długu. Za podlegające zwrotowi uznane zostały tylko zobowiązania porekwizycyjne, które spełniały pewne warunki, to znaczy zostały zarządzone przez określone francuskie władze wojskowe. Wypuszczone obligacje miejskie przynosiły odsetki w wysokości 5 % rocznie. Dla obsługi długu należało zgromadzić 60 tys. talarów rocznie (45 tyś na odsetki i 15 tyś. na spłatę kapitału). Ta kwota miała pochodzić z podatków od mieszkańców (także z przedmieść): od najbogatszych poprzez rzemieślników, którym udzielono okresowej ulgi, do robotników dniówkowych i służby.Broszura kończy się wezwaniem do zachowania jedności, spokoju i solidaryzmu społecznego.