Ethnographie Polens. Bericht über die Arbeiten der Frau Severine Duchinska, Mitglied der ethnogr. Und geogr. Gesellschaft...

Typ: Książka Rok publikacji: 1871 Miejsce publikacji: Wien Autor:
  • Pollak, Leopold
Strony: XII, 52 Sygnatura: L-63926 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Polska - etnografia - 19 w.
  • Duchińska, Seweryna (1816-1905)
  • Paryskie Towarzystwo Entograficzno-Geograficzne
  • Francja - towarzystwa naukowe - 19 w.
Data dodania: 09.11.2011

Etnografia Polski. Relacja na temat prac Seweryny Duchińskiej, członkini paryskiego Towarzystwa Etnograficzno-Geograficznego. Jej prace były częściowo wynikami własnych badań, a częściowo tłumaczeniami z francuskiego, angielskiego i hiszpańskiego. Seweryna Duchińska-Prusak, z domu Żochowska była poetką, autorką m. in. wiersza poświęconego Sebastianowi Klonowicowi, uważanego przez współczesnych za lepszy od wiersza Syrokomli na ten sam temat. Duchińska była też autorką przyczynków o polskich bohaterach historycznych, zbierała i tłumaczyła pieśni ludowe i przysłowia różnych grup narodowościowych. Interesowała się kulturą chłopską, a także działała w kierunku polepszenia doli polskiego chłopa. Dziś jest postacią zapomnianą.