Ermländische Hallenkirchen. Ein Beitrag zur Geschichte der mittelalterlichen Architektur des Ordenslandes

Typ: Książka Rok publikacji: 1938 Miejsce publikacji: Königsberg Autor:
  • Zink, Herbert
Strony: 98 Sygnatura: IV.8.4 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Zakon Krzyżacki - architektura sakralna
  • Warmia - architektura sakralna
Data dodania: 23.06.2010

Warmiński kościół halowy. Przyczynek do historii średniowiecznej architektury krzyżackich Prus. Kościół halowy (trójnawowa świątynia bez chóru) był wytworem architektonicznym zasadniczo obcym kulturze materialnej Zakonu Krzyżackiego. Obszar jego występowania na terenie Prus Zakonnych zawężony był do okolic Olsztyna, Braniewa, Lidzbarka Warmińskiego i Reszla. Publikacja z cyklu „Sonderschriften der Altertumsgesellschaft Prussia”, wydana przez dr W. Gaerte – dyrektora Museum Prussia. Kolekcja Muzeum przechowywana była na zamku w Królewcu, eksponaty pochodziły w większości z wykopalisk prowadzonych przez Towarzystwo Starożytności Prussia (założone w 1844 przez historyków-hobbystów). Zbiory obejmowały artefakty z pięciu tysięcy lat historii regionu, od czasów prehistorycznych po dwudziesty wiek.