Ergötzende Sommer-Belustigung, welche die Sommer-Gewächse, eine der größten Zierde schöner Luft-Gärten, nach ihrem Anbau, richtigen Benennungen, Nutzten, Gebrauch und Mercwürdigkeiten gründlich betrachtet […] und Garten – Calender […]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1759 Miejsce publikacji: Leipzig,Nordhausen Autor:
  • Grotjan, Johann August
Strony: [ 2 ]; 210; [ 4 ] Sygnatura: 93560 biblioteka cyfrowa link Języki: lat, ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk -18 w.
  • Botanika
  • Rośliny ozdobne
  • Kalendarz ogrodniczy - 18 w.
  • Ogrodnictwo
  • Grotjan, Johann August (1717?-1777?)
Data dodania: 24.06.2022

Ergötzende Sommer-Belustigung, welche die Sommer-Gewächse, eine der größten Zierde schöner Luft-Gärten … (Lipsk, Nordhausen, 1759) - publikacja z dziedziny ogrodnictwa, w opracowaniu książęcego sekretarza Saksonii, adwokata w Nordhausen Johanna Augusta Grotjana (1717?-1777?), któremu sztuka ogrodnicza nie była obca.XVII i XVIII wiek to znaczny wzrost zainteresowania ogrodnictwem, a co za tym idzie różnego rodzaju poradami ogrodniczymi. Efektem tego było pojawianie się coraz większej ilości publikacji specjalistycznych w tym zakresie. Szeroko pojęte porady ogrodnicze i opisy świata roślin zajmowały dużo miejsca w leksykonach, kalendarzach, poradnikach gospodarczych czy almanachach wiedzy. Wśród licznych wydawnictw poświęconych tej tematyce znalazła się niniejsza publikacja, w której autor w oparciu o własne doświadczenia prezentuje opisy roślin letnich, stanowiących jedną z największych ozdób ogrodów. W alfabetycznie ułożonym kompedium znajdują się opisy ponad 100 roślin ozdobnych wraz z krótkim opisem ich struktury, uprawy, warunków utrzymania, pielęgnacji i ochrony, gatunków i odmian, etymologii nazwy etc. Nazwy botaniczne roślin podano w języku łacińskim wraz z ich odpowiednikiem w języku niemieckim. Uzupełnieniem opracowania jest kalendarz ogrodniczy, zawierający praktyczne rady i wskazówki dotyczące koniecznych prac ogrodowych, w podziale na każdy miesiąc roku kalendarzowego. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), nr. inw. 93559-93560.