Entwurf einer wissenschaftlich-praktischen Theologie nach den Gründsätzen des Christenthums und der Vernunft

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1797 Miejsce publikacji: Göttingen Autor:
  • Ammon, Christoph Friedrich
Strony: XXX; [ 2 ]; 324; [ 12 ] Sygnatura: 91635 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Literatura niemieckojęzyczna - teologia - 18 w.
  • Ammon, Christoph Friedrich (1766-1850)
Data dodania: 10.09.2019

Niespełna czterystustronicowa rozprawa z dziedziny teologii opublikowana w 1797 roku w Göttingen. Autorem dokumentu jest Christoph Friedrich von Ammon (1766-1850) - niemiecki pisarz teologiczny, polihistor i kaznodzieja. Ammon był zaliczany do najsłynniejszych osobowości swoich czasów. W licznych pracach teologicznych starał się stworzyć pośredni pogląd pomiędzy racjonalizmem a supernaturalizmem. Twierdził, że musi zaistnieć stopniowy rozwój chrześcijańskiej doktryny, odpowiadającej rozwojowi wiedzy i nauki. Próbując wyrazić swój punkt widzenia dążył do pogodzenia rozumu i objawienia, zgodnie z założeniem, że wiara i rozum nie są wrogami, rozum otwiera oczy na wiarę, a wiara jest naturalnym wsparciem dla rozumu. Niniejsza publikacja dotyka m.in. kwestii teologii naturalnej i objawionej, antropologii teologicznej, kosmologii religijnej, współzależności między naukowym obrazem świata a tym, który wyłania się z myśli teologicznej etc.